Tiende plaats voor De Jonge Rein op IFKS
Van 1 tot en met 8 augustus vonden de Iepen Fryske Kampioenskippen Skûtsjesilen (IFKS) plaats. Eén van de deelnemers: het door Bouwselect gesponsorde skûtsje de Jonge Rein. Het schip, waarvan Frits Jansen een van de bemanningsleden is, deed mee in de B-klasse en eindigde op een tiende plaats. Na de overwinning in de C-klasse vorig jaar, waren de verwachtingen van de Jonge Rein hoog gespannen. Maar na een aantal tegenslagen gedurende het kampioenschap was de bemanning toch tevreden met de uitslag. Ook omdat deze tiende plaats betekent dat het skûtsje volgend jaar wederom in de B-klasse van start mag gaan.
Tegenslag
Het was vooral het weer dat de Jonge Rein in de kampioenschapsweek parten speelde. De wind was matig, elke dag rond een kleine 3. Voor de Jonge Rein net een puntje te weinig om maximaal rendement uit het skûtsje te kunnen halen. Een andere kink in de kabel was de achterstand die het door Bouwselect gesponsorde schip al op de eerste wedstrijddag opliep, toen de rode protestvlag tegen het skûtsje gehesen werd.*
Koplopers
De volgende kampioenschapsdagen ging het steeds iets beter met de Jonge Rein. Op woensdag 5 augustus hoorde het skûtsje zelfs bij de koplopers en eindigde als tweede in de wedstrijd. Ook de dag erna deed de Jonge Rein het met een vierde plaats goed. De twee laatste wedstrijddagen verliepen weer een stuk zwaarder, met de tiende plaats in het eindklassement als gevolg.
Over IFKS
Het IFKS is een van de grootste vaarevenementen in Friesland. Het kampioenschap is opgezet in 1981 uit protest tegen het beperkte deelnemersveld van de andere grote skûtsjesilen-wedstrijd: de SKS, de Sintrale Kommisje Skûtsjesilen. Skûtsjesilen is een zeilwedstrijd waarbij originele tjalken (skûtsjes) tegen elkaar uitkomen op de Friese meren. De skûtsjes zijn van origine oude zeil-vrachtschepen waarmee eeuwen geleden vracht werd vervoerd.
De Jonge Rein
Meer lezen over de sport en het skûtsje? Ga naar de website van De Jonge Rein.
* Over de protestvlag
In de sport van het skûtsjesilen kan een skûtsje protesteren tegen een overtreding van een ander skûtsje door een rode vlag, de 'protestvlag', te hijsen. Het schip waartegen geprotesteerd is, moet dan de wedstrijd verlaten.
- 03 september 2009

